redakcja@top25snuff.com
gg: 5100723
fbde5237d004e87f1b284f362bfe6a35.jpg
Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Rodzaje tabak

Odp: Rodzaje tabak 6 years 7 months ago #13456

• Filek
  • Filek's Avatar
  • Historyk tabaczny
  • Thank you received: 248
Przynajmniej wiem, że jesteś zwolennikiem podziału angielskiego, który dla mnie jest wyłącznie zestawieniem końcowym. Niemniej bardzo ważnym, aby wiedzieć w jakiej postaci dany gatunek tabaki może występować. Od początku przyświeca mi w tym temacie cel, aby podział tabak był właśnie słowniczkiem wiedzy o gatunkach, obejmującym nazwy, historie pochodzenia, sposób produkcji i finalnie postać w jakiej występują. Praca na dłuższy czas, bo bardziej wziąłem się na podział książek na części pierwsze, z których (oprócz wiedzy o gatunkach do przeanalizowania) wyłaniają się rzeczy 'ciekawostkowe' dla forumowiczów, stąd takie tematy jak: "skąd się wzięły nazwy tabak", "panteon tabaczarzy/tabaczarek", plus anegdoty i opowiadania. Dlatego sukcesywnie, książka po książce, każdy wątek będzie rósł w siłę, a każdy też znajdzie coś miłego dla siebie.

Wracając jednak do konwencji angielskiej, to zestawienie zrobione przez jednego z użytkowników snuffhousa, na podstawie dwóch książek, wyglądałoby następująco:

Dark, Moist, Coarse

-- Plain
-- Scented
-- Fruit
-- Fruit/Medicated
-- Medicated
-- Gourmand

Medium

-- Plain
-- Toasted
-- SP Plain
-- SP Piquant
-- Scented
-- Fruit
-- Fruit/Medicated
-- Medicated
-- Gourmand

Light, dry and finely-ground

-- Plain
-- Toasted
-- Scented
-- Fruit
-- Fruit/Medicated
-- Medicated
-- Gourmand

W tym wypadku nie będę się wypowiadał o SP, bo mam własną teorię na temat pochodzenia nazwy, ale podoba mi się podział wewnątrzgatunkowy dla niego.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Rodzaje tabak 6 years 6 months ago #13603

• mich_misiek
  • mich_misiek's Avatar
  • Początkujący tabacznik
  • Thank you received: 4
Czy pod nazwą fruit/medicated kryje się Poschlowa mentolówka?

Wtrącając swoją opinię, stworzyłbym drugą klasyfikację określającą ilość mentholu. Lub po prostu w opisie każdej tabaki uwzględnić jego ilość. Wiem, że pewnie będzie to zależało od opinii oceniającego dlatego za punkt odniesienia można użyć kilka podstawowych mentholówek.
Przyczepiłem się do moentholu bo chyba jest to najbardziej wkurzająca mnie rzecz w tabace. Czasem jego brak, ale najczęściej jego nadmiar.

Pozdrawiam
Michał

Odp: Rodzaje tabak 6 years 6 months ago #13608

• Nitzo
  • Nitzo's Avatar
  • Redaktor serwisu
  • Thank you received: 158
Mi się ten podział nie podoba, momentami jest zbyt wąski, momentami udziwniony, ale w każdym razie warto się na nim wzorować w niektórych aspektach.

Pod nazwą fruit/mentholated może kryć się Ozona Cherry. Zapewne przy Fruit/Medicated chodzi o wynalazki typu WoS Cherry Menthol, gdzie mamy połączenie WoSa S.M. z czymś słodkim. Jak mówiłem Anglicy znają tabaki angielskie i niech sobie opisują tabaki angielskie, my znamy więcej tabak i powinniśmy tworzyć podziały dla wszystkich tabak jakie potrafimy podzielić.

Imo klasyfikacja dotycząca ilości mentholu jest nie do zrealizowania, ponadto tabak z mentolem nie jest wcale tak dużo. Ja w opisie każdej tabaki umieszczam informacje dotyczące intensywności każdego zapachu, koledzy podobnie, więc nie widzę problemu w tym względzie. Po prostu wystarczy czytać recenzje i minusować recenzje które nie wyczerpują danego tematu (z powodu lenistwa autora oczywiście, są tabaki, które ciężko rzetelnie opisać, wtedy należy zaplusować za próbę opisania :))

Odp: Rodzaje tabak 6 years 6 months ago #13628

• Filek
  • Filek's Avatar
  • Historyk tabaczny
Niestety angielska literatura ogranicza się do podziału tabak wg. moist, medium, dry - czyli kryterium własnego rynku. To można by przetłumaczyć na tabaki paryskie/lub historycznie karotowe, bo tak sugerowałoby stare źródło (a jakby chcieli to i schmalzlery), błyskawiczne i przypalane. W "All about snuff and snuff taking" o 'moistach' mamy, że były w kolorze od bogatego, ciemnego brązu do pełnej czerni. W tym zestawieniu mamy takie rodzaje jak Brown Rappee, Black Rappee, Princes oraz... wszelkie Kednal Brown. Niestety nie posiadam, ale na pewno rozszerzyłoby to definicję, jeśli ich wilgotność i 'smak' pasowałaby do reszty tabak z grupy.

Przy okazji znalazłem ciekawy podział Rappee na: plain, scented i mixed. Na pewno przyda się do zrozumienia starych gatunków tabak, jak i tych nowych.

Przy okazji ciekawostka. Co powiedziałby Anglik, gdyby w XIX w. miał okazję kosztować tabak Poschla?

"All scented snuffs are of the very worst quality, with some strong essential oil rubbed in profusely to give them a flavour."
The following user(s) said Thank You: porthole

Odp: Rodzaje tabak 5 years 10 months ago #16803

• tolud
  • tolud's Avatar
  • Fazowicz
Przepięknie tu piszecie o tabace. Jako początkujący tabaczarz czytam z wypiekami, ale też mętlikiem w głowie. Tym się nie przejmuję, bo jako historyk z wykształcenia wiem, że temat musi się przegryźć. Jednak trochę te podziały przypominają mi rozbicie dzielnicowe. Specjalista wie, gdzie wsadzić Miszka Plątonogiego, Władysława Laskonogiego, Leszka Białego czy Czarnego, ale zwykły śmiertelnik? Jeżeli jednak powiem Konrad Mazowiecki to już wiele osób gdzieś go wsadzi:)
Na razie na moje, a pewnie i innych potrzeby fajnie byłoby znać najpopularniejszą tabakę lub tabaki danej linii. To by mocno pomogło, bo na razie z pomocą Bożą i Waszą robię te podziały własnym sumptem jak ktoś tu ładnie napisał organoleptycznie. Np.: kupiłem ostatnio Venter's mediceted z myślą o średnim lub dużym zmieleniu, a tu ups w środku grubomielona tabaka, jest ok.i to nic, ale wpadka jest.
Pozdrawiam

Rodzaje tabak 5 years 10 months ago #16804

• Kleks
  • Kleks's Avatar
  • Zaawansowany tabacznik
  • Thank you received: 51
Trudne zadanie. O ile (na podstawie pewnych poszlak) możemy stwierdzić że najpopularniejszą tabaką typu SP jest Wilson of Sharrow Best SP to ciężko byłoby wskazać najchętniej kupowaną tabakę typu schmalzler (Brasil? D?). Jeśli chodzi, o zmielenie i ew. aromat to proponuję zapoznać się z recenzjami (jeśli szukasz informacji, o konkretnej tabace) bądź zachęcam do pisania w wątku "Wybór tabaki" - pozostali użytkownicy z przyjemnością pomogą Ci znaleźć tabakę, która spełni Twe oczekiwania. Poza tym witamy na forum! Zdrowie!
Last Edit: 5 years 10 months ago by Kleks.

Rodzaje tabak 5 years 10 months ago #16805

• tolud
  • tolud's Avatar
  • Fazowicz
Wielkie dzięki, za merytoryczną odpowiedź. Widzę, że od razu pojąłeś o co mi chodzi. I już to jedno zdanie, które napisałeś zaledwie o 2 tabakach coś mi rozjaśnia. Oczywiście skorzystam z forum i podpowiedzi. Muszę jeszcze trochę postudiować całą stronkę i zorientować się lepiej w sytuacji. Dzięki za miłe powitanie. Zdrowie:)

Rodzaje tabak 5 years 10 months ago #16806

• Filek
  • Filek's Avatar
  • Historyk tabaczny
Od siebie mogę jedynie dodać - jako autor podziału - że temat ten jest dopiero zalążkiem dość ciężkiej i długotrwałej pracy. Niestety nigdy nie powstała książka towaroznawcza z takiej dziedziny, a informacje o konkretnych gatunkach są rozsiane po różnych publikacjach, stąd też próba naprawienia tego faktu i dania tabaczarzom możliwości nazwania tego co zażywają. Temat na razie bardziej ciekawostkowy, niż funkcjonalny, ale na pewno po spróbowaniu większej ilości tabak, zrozumiesz koncepcję całego tego procederu.

Podpowiem tylko, że mimo nazwy, Venter's Mediceted wcale nie należy do tabak tego typu. Można nieraz złapać się na takie błędy np. Sturco Menthol, to medicated; któryś z WoSowych toastów to tak naprawdę SP; któreś SP od Samuela Gawitha, to bodajże brown scotch.

Rodzaje tabak 5 years 10 months ago #16807

• tolud
  • tolud's Avatar
  • Fazowicz
Dzięki Kleksie. Trochę szkoda, że jak piszesz temat ciekawostkowy. Gdybym był ze 20 lat młodszy można by fajny doktoracik ustrzelić. Mój nawykły do wkuwania na pamięć umysł woli wszystko jasno rozrysowane i posegregowane. A z drugiej strony troszkę szaleństwa węchowego też jest przyjemne. To odkrywanie jest samą przyjemnością. Tak się trochę czepiam, bo ostatnio poszedłem do traffiki, gdzie było ok.30-40 tabak do wyboru (nie kupię wszystkich, bo mnie żona opuści lub nie wpuści:) i na proste pytanie, która tabaka jest podobna do mediceted99 i red bulla stronga odpowiedziała mi, że ona tego nie zażywa i nie wie z taką miną jakbym jej wymordował cała rodzinę tępym nożem. Kuriozum. Więc na niucha zakupiłem Wilsons of Sharrow Snuff Camphor and Mild i to drobne zmielenie takie sobie oraz Redford Snuff English Type No.1 i ta jak dla mnie rewelacja. Miła dziewczyna z Tych sprzedała mi także bodaj Menthol Mix Poschl i trochę mnie przy okazji oświeciła. Lubię też Gawith Snuff np. Apricot. Czy po tym co napisałem możesz się zorientować co ja właściwie lubię:) Obiecuję już na razie nie zawracać Ci głowy. Po powrocie z urlopu, gdzie niucham i oglądam naszych w lekkiej atletyce (raj na ziemi)kupię sobie schmalzler, o którym czytałem wcześniej i Ty pisałeś. Może tu jakaś podpowiedź. Pozdrawiam

Rodzaje tabak 5 years 10 months ago #16809

• Ego
  • Ego's Avatar
  • Zaawansowany tabacznik
  • Thank you received: 11
Jeżeli lubisz medicated99 i RB to polecam Ci właśnie medyka, tyle, że w większym opakowaniu(25g). Tabaka ta sama, jednak dzięki szczelnej puszce zachwuje świeżość - a świeży medyk to genialny medyk :) Być może polubiłbyś Hedges L.260, chociaż to nieco cięższy kaliber. Gawith Apricot to tabaka mająca chyba najwięcej zwolenników, więc ciężko dopasować coś w ten deseń. Jeżeli mieszkasz w Tychach, zwróć się do taganzy - ma ogromny asortyment tabak po w miarę rozsądnych cenach, łatwo sie z nim dogadać i do tego zna się na rzeczy. Powodzenia.

Rodzaje tabak 5 years 10 months ago #16811

• Kleks
  • Kleks's Avatar
  • Zaawansowany tabacznik
  • Thank you received: 51
Toludzie, nie ma za co dziękować.
Pozwolę sobie tylko zauważyć że to Filek, a nie ja odpowiedział Ci jako drugi.
Takie małe sprostowanie.

Jeszcze odnośnie Twojego pytania - na e-cigarette-forum.com znalazłem "Przewodnik po tabace dla początkujących" - poza ogólnymi wskazówkami dotyczącymi przechowywania czy zażywania tabaki jest tam zawarty krótki opis* gatunków tabak wraz z kilkoma przykładami.
Myślę że właśnie owe przykłady mogą być namiastką tego czego szukasz.
www.e-cigarette-forum.com/forum/smokeless-tobacco/314609-beginners-guide-snuff.html

*Nie zawsze mogę się z owymi opisami w pełni zgodzić, ale generalnie rzecz biorąc spełniają one swą rolę.

Rodzaje tabak 5 years 10 months ago #16818

• tolud
  • tolud's Avatar
  • Fazowicz
Witam, rzeczywiście dzięki Filkowi i innym. Czytam już sobie polecone przez Was forum. W Tychach rozmawiałem właśnie z taganzą. Kiedy tylko wrócę do cywilizacji z naszych przepięknych babiogórskich lasów dokonam zakupu kilku tabak i tym razem będzie to bardziej świadomy wybór. Choć podczas wczorajszego meczu wciągałem z nerwów co miałem pod ręką, nie wiem czy nie niuchnąłem sobie popiołu z pieca:) Na szczęście 3:2 uf. Pozdrawiam i na zdrowie.

Rodzaje tabak 11 months 1 week ago #21936

• Filek
  • Filek's Avatar
  • Historyk tabaczny
Prześledziłem w końcu wątek tabak indyjskich, bo jakoś udało mi się wygrzebać informacje z dwóch książek, na które długo czekałem: "Indian Tobacco: A Monograph" (1960) oraz" The Wealth of India" (1976). Raczej nic szczególnie odkrywczego i raczej potwierdza moje wcześniejsze założenia - może troszkę uszczuplając podział do zaledwie dwóch grup tabak indyjskich. Jeden z tamtejszych producentów zresztą napisał kiedyś, że nic mu nie wiadomo, żeby jego tabaki były jakieś inne od tych, które wyrabia się na całym świecie. Teksty, o których wyżej wspomniałem dobrze to odzwierciedlają, bo jest jasno napisane, że tytoń się fermentuje i aromatyzuje. Tak w ogromnym skrócie. Niemniej widać tutaj spore podobieństwo do tabak typu angielskiego i w związku z tym, że Indie były zależne od Imperium Brytyjskiego, styl ten musiał się mocno zakorzenić w procesie produkcyjnym. Różnice, które odczuwamy jako konsumenci są związane - oczywiście bez niespodzianek - z używaniem tytoniu rosnącego wyłączne w Indiach oraz mocniejszych aromatów. Można wymienić tutaj od razu takie odmiany nicotiana tabacum jak Monnakappal, Oosikappal czy Vattakappal, których używa się do wyrobu tabaki.
Tak czy siak, Hindusi w swojej własnej typologii uznają dwa rodzaje tabak. Suche oraz wilgotne - takie nudziarstwo... Do pierwszej grupy wchodziłyby wtedy tabaki czystotytoniowe oraz perfumowane, natomiast do drugiej (i tutaj będzie większe zaskoczenie) tabaki, do których dodaje się masła ghee. Prawdopodobnie ciekawsze informacje odkryłaby przed nami książka "Indian Tobacco and its Preparations" z lat '20 XX w., jednak jej zdobycie graniczyłoby z cudem. Mam zaledwie podejrzenie, że w Europie jeden egzemplarz mają gdzieś Szwajcarzy.
To tak tytułem ciekawostkowym, ale mam nadzieję, że znajdę czas na przetłumaczenie sobie obu fragmentów i skompilowanie ich w czytelną całość jakoś niedługo, żeby oficjalnie "indyjski styl tabak" zawisnął w podziale.
Jeśli ktoś chciałby jeszcze wiedzieć co z czarnymi naswarami, to tak właściwie nie wiem. Przy wygrzebywaniu informacji z obu pozycji, skupiłem się zaledwie na rozdziałach oferujących słowo "snuff". Jeśli gdzieś była o nich informacja to zapewne z rozdziale o tytoniach do żucia, niemniej słowo "naswar" w żadnej nie występowało. Był natomiast jeden fragment, który może przybliżyć genezę tego typu rodzaju, a mianowicie: Before partition, the North West Frontier Province was famous for snuff which was made out of a special rustica type called 'Naswari'.
Time to create page: 0.208 seconds