redakcja@top25snuff.com
gg: 5100723
fbde5237d004e87f1b284f362bfe6a35.jpg
Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Pytanie o Kaszuby.

Pytanie o Kaszuby. 2 years 10 months ago #21815

• Kaszub
  • Kaszub's Avatar
  • Fazowicz
Witam tabacznicy!
Jako iż jestem tu nowy to chciałbym od razu zapoczątkować swoją karierę na tej stronie od dość nurtującego mnie pytania.
Od kilku lat zastanawiam co ludzie z Polski sądzą o Kaszubach. Głównie interesuje mnie czy zdają sobie sprawę z tego, że
jest to stolica tabaki na mapie Polski itd. Wiem, że 4umowiecze pochodzą z całego kraju więc liczę na jakąś konstruktywną odpowiedź.

Do uzdrzeni!
The administrator has disabled public write access.

Pytanie o Kaszuby. 2 years 10 months ago #21817

• Filek
  • Filek's Avatar
  • Historyk tabaczny
  • Thank you received: 248
Od dawna wiadomo, że Kaszuby w pewnym sensie są stolicą tabaki w Polsce - przynajmniej od strony etnograficznej. Choć kult ten wydaje mi się nieco wyidealizowany, bo wcale nie jest tak magicznie jakby wszyscy myśleli. Przejeżdżając przez granicę Kaszub nie zmienia się krajobraz na tytoniowy, nie spotkamy w każdym sklepie tabaki, nie wszyscy w ogole wiedzą czym jest tabaka. Jednakże od początku interesowania się przez badaczy dziedziną etnografii (XIX w.) to Kaszubom poświęcono najwięcej artykułow z tabaką związanych - mimo, że wiele innych regionow można było śmiało nazwać w pewnych okresach tabacznymi. Fakt faktem tylko na Pomorzu tradycja wyrobu i zażywania pozostała.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.438 seconds