redakcja@top25snuff.com
gg: 5100723
fbde5237d004e87f1b284f362bfe6a35.jpg
Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Yerba Mate

Yerba Mate 7 years 6 months ago #8207

• Nitzo
  • Nitzo's Avatar
  • Redaktor serwisu
  • Thank you received: 158
Witam!

Być może ktoś z forumowiczów pija napar z liści i łodyżek Ostrokrzewu Paragwajskiego zwany Yerba Mate?

Yerba Mate to taka "herbata", pije się ją przez rurkę zwaną bombillą (bombija, bombiźia), aby nam do buzi nie wpadały fusy. Parzy się ją wodą o temp. 70-80 stopni, jednak można zalewać susz także lodowatą wodą tzw. "terere". Do yerb niektórych marek dodaje się zioła (np miętę) lub suszone kawałki owoców, pestki (np cytryny). Charakterystyczne dla "rytuału" parzenia yerba mate jest wsypywanie suszu w ilości 1/2 lub nawet 3/4 pojemności naczynia.

Ojczyzną yerba mate jest Paragwaj, jednak obecnie jest zbierana także w Argentynie i w Brazylii. Picie yerby jest bardzo popularne w Ameryce Południowej. Najbardziej znanym Polakiem pijącym yerbę jest chyba Wojciech Cejrowski, pija ją także m.in. Beata Pawlikowska.

Yerbę można pić z naczyń zwanych matero wykonanych z tykwy, rogu lub drewna (często drewniane matera wykonywane są z drzewa Palo Santo- Święty Pień, bardzo wonnego, wydzielającego żywice drzewa, obecnie pod obszarową ochroną). Drewniane matera są często okute.

Bombille wykonywane są z alpaki (tzw. nowe srebro), brązu, srebra lub stali nierdzewnej, najtańsze egzemplarze są niklowane, można też kupić bombille bambusowe (nie polecam).

Ja piję yerba mate od kilku dni, jednak spodobało mi się i chyba zastąpi mi inne napoje. O yerbie krążą straszne opowieści, jakoby smakowała jak popielniczka, próbowałem zaledwie 4 marek, ale żadna nie miała takiego zapachu. Prawdą jest, że yerba mate można zalewać kilka razy i nie traci ona aromatu. Kolejną ciekawostką jest susz pływający po powierzchni wody, w przypadku dużej ilości wody cała warstwa suszu, dość specyficznie to wygląda.

Opiszę kilka marek, jak smakują ze strony laika:

Taranqui Citricos- pierwsza yerba jakiej próbowałem, hmm to smakuje jak gorzka zielona herbata, do niej wlane kilka kropel cytryny, całkiem smaczne. Susz złożony jest z patyczków i listków, do tego w moich próbkach trafiło się kilka kawałków suszonej cytryny i pestki cytryny. To chyba dobra pozycja aby spróbować yerba mate. Smak jest delikatny, nienachalny, czasem trochę trąci posmakiem mydlaności, ale to po kilku zalaniach.

Pajartito con hierbas- dużo drobniej mielona yerba, dużo bardziej gorzka i charakterystyczna. To chyba jest smak prawdziwej-klasycznej yerby, nieco przytłumiony przez zapach ziołowy, który kojarzy mi się z płynem do płukania ust, ale w pozytywnym sensie. Smak jest specyficzny, charakterystyczny, ale nie jest zły. Całkiem smacznie, chyba najlepsza z Yerb jakie kupiłem. Zamierzam kupić czyste Pajarito, bez ziół. Aromat może być przyciężkawy i wiele osób pewnie się zniechęci. Po kilku zalaniach aromat staje się słabszy, delikatniejszy. Napar jest lekko słonawy, przypomina w smaku... siano. Amatorzy "Kowieńskiej" będą wniebowzięci :). Dobrze gasi pragnienie.

Yerba mate jest dość droga, piszę tu zarówno o cenie samego suszu (około 20 zł za pół kilo, ja zużywam 30-50 gram dziennie), jak i o cenie akcesoriów. W zasadzie niezbędna jest tylko bombilla (najtańsze niklowane 15-30 zł, porządne kilkadziesiąt-kilkaset złotych). Ja piłem yerbę z kubka, obecnie pijam z metalowego dzbanuszka do śmietanki (jest mniejszy, a na dzióbku można wygodnie oprzeć bombillę). Przypominam ,że yerba mate ZAWIERA KOFEINĘ, więc należy traktować ją jak kawę, to jest taka sama używka jak kawa i tak należy ją traktować. Nie odczułem jakoś bardzo mocy pobudzającej yerby, to chyba coś pomiędzy herbatą a kawą, w internecie jednak dostępne są naukowe dane świadczące na korzyść yerby, ale nie o pobudzenie mi chodziło, a smaku chciałem spróbować.
Last Edit: 7 years 6 months ago by Nitzo.
The administrator has disabled public write access.

Odp: Yerba Mate 7 years 6 months ago #8211

• zurmo
  • zurmo's Avatar
  • Tabacznik
  • Thank you received: 9
Niedawno zacząłem pić. Fajna rzecz, wciąga od pierwszego wypicia.

Odp: Yerba Mate 7 years 6 months ago #8212

• Pastor
  • Pastor's Avatar
  • Miłośnik tabaki
  • Thank you received: 67
Bardzo lubię Mate - kupuję na Allegro od pewnego sprawdzonego dostawcy, z malinami pyszna.

Odp: Yerba Mate 7 years 6 months ago #8265

• Mihau
  • Mihau's Avatar
  • Fazowicz
  • Thank you received: 1
Ja też piję od kilku lat z dość długą przerwą. Troszkę gatunków już spróbowałem,m.in: Pajarito, CdM, Amanda, Colon, ale wierny pozostaję mojej pierwszej miłości - Rosamonte elaborada. Ostatnio piję z nowego nabytku - materka ceramicznego, o wiele praktyczniejszego niż tykwa, o którą trzeba dbać i suszyć aby nie zapleśniała. Przymierzam się właśnie do zakupu Pajarito con hierbas. Dzięki Nitzo za mini recenzję :) Dla wszystkich mateistów z Dąbrowy dobra wiadomość, dość dobrze zaopatrzony sklep znajduje się na ul. Łańcuckiego (kolo TZN-u). To ich strona www.yerba-art.pl
The following user(s) said Thank You: Nitzo

Odp: Yerba Mate 7 years 6 months ago #8266

• porthole
  • porthole's Avatar
  • Miłośnik tabaki
  • Thank you received: 40
Ja Yerbę sporadycznie pijam od około półtora roku, próbowałem jak dotąd 3 sztuk, a były to zwykła Rosamonte i dwie Hierbas Pajarito z dodatkami ziół. Aha, próbowałem jeszcze ze 3 razy pić jakąś z dodatkiem guarany, ale to u kogoś. Bardzo lubię ten napój, w sumie nie schodzi go tak wiele, jak się jedną partię fusów pije cały dzień, zalewając około 5-6 razy. Pijam z tykwy okutej od góry pierścieniem używając jakiejś metalowej bombilli(szczegółów nie znam, ponieważ był to prezent). Ma dość charakterystyczny smak, jednak nie nazwałbym go popielniczką. Ogólnie planuję za jakiś czas kupić sobie znów jakąś nową, w celu poszerzenia horyzontów.

Odp: Yerba Mate 7 years 6 months ago #8338

• tabaczany
  • tabaczany's Avatar
  • Fazowicz
  • Thank you received: 2
Ja również piję Yerbe :) Pomaga mi w dłuższym i nocnym korzystaniu z komputera :D

Odp: Yerba Mate 7 years 6 months ago #8425

• porthole
  • porthole's Avatar
  • Miłośnik tabaki
  • Thank you received: 40
Dla ciekawych pewnych nowości związanych z owym tematem:

materkowo.com/forum/viewtopic.php?t=241&postdays=0&postorder=asc&start=0&sid=cc6a8237a12e586dd950c79af3f02492

Jeżeli tylko Pajarito nie zdrożeje, to myślę, iż przejmie sporą część rynków zagranicznych.
The following user(s) said Thank You: Mihau

Odp: Yerba Mate 7 years 6 months ago #8435

• skyisover87
  • skyisover87's Avatar
  • Początkujący tabacznik
  • Thank you received: 4
Też pijam ale raczej sporadycznie. Raz mam ciąg taki, że pijam codziennie a raz przerwa na parę tygodni, czasem miesięcy. Musi mnie zwyczajnie najść na ten specjał :) Wyraźnie poprawia samopoczucie i "ożywia" organizm. Wieczorne picie powoduje problem z zaśnięciem ;) Podobnie działa na mnie zielona herbata. Po kawie mogę iść spokojnie spać :D

Re:Yerba Mate 5 years 7 months ago #18670

• karnio
  • karnio's Avatar
  • Początkujący tabacznik
  • Thank you received: 1
Ja także pijam. Zamiast kawy bo zamiast zabierać z organizmu magnez, dostarcza mi go z innymi pierwiastkami. Prócz tego jest bardzo dobra. Ostatnio wpadło mi w ręce San Remo. Jest nieco delikatne, ale bardzo dobre w smaku. Ja jak zaleję sobie rano matero ok 25g suszu to starcza mi na cały dzień. Trzeba tylko pamiętać o termosie z ciepłą wodą. Trzeba przyznać, ze teraz namnożyło się tych rodzajów i aż nie wiadomo co wybrać.

Re:Yerba Mate 5 years 7 months ago #18673

• Lukeskywalker
  • Lukeskywalker's Avatar
  • Początkujący tabacznik
  • Thank you received: 3
JA piłem Yerbe raz i kojażyła mi się właśnie z tytoniem :)Ktoś poleci jakąś Yerbe typowo kubana hawana?
:)

Re:Yerba Mate 5 years 7 months ago #18693

• Anapolon
  • Anapolon's Avatar
  • Miłośnik tabaki
  • Thank you received: 29
Ja pije yerbe od około miesiąca i muszę przyznać, że czuje się po niej dużo lepiej w ciągu dnia niż po kawie, która działa już na mnie tylko chwilowo i powodowała rozdrażnienie. Yerba zawiera w sobie dużo potasu, który odpowiada za prawidłowa kurczliwość mięśni. Smak być może nie jest zachęcający, ale można się przyzwyczaić.

Yerba Mate 5 years 7 months ago #18697

• Ego
  • Ego's Avatar
  • Zaawansowany tabacznik
  • Thank you received: 11
Co jakiś czas popijam. Jedyna jakiej próbowałem to Madrugada Pura Folha, bardzo mi smakuje :)

Yerba Mate 5 years 7 months ago #18699

• Anapolon
  • Anapolon's Avatar
  • Miłośnik tabaki
Ja w tej chwili pije taką, jest dość mocna w smaku i drobno zmielona.

This image is hidden for guests. Please log in or register to see it.

Yerba Mate 5 years 7 months ago #18701

• Antagonista
  • Antagonista's Avatar
  • Miłośnik tabaki
  • Thank you received: 73
Piłem kilka rodzajów YM i najbardziej mi posmakowała Selecta Elaborada Premium. Następnym razem spróbuję jakiejś smakowej.

...Chyba nie zostanę fanem tego napoju. :)

Yerba Mate 5 years 7 months ago #18707

• Nitzo
  • Nitzo's Avatar
  • Redaktor serwisu
Ja od jakiegoś czasu pozostaję wierny zwykłej Rosamonte i białej Cruz de Malta, chociaż czasem zaszaleję i kupię coś nowego.

Polecacie coś ziołowego? Jak do tej pory najbardziej smakowało mi ziołowe Pajarito.

Yerba Mate 5 years 7 months ago #18715

• Tomaszb
  • Tomaszb's Avatar
  • Tabacznik
  • Thank you received: 32
Nitzo wrote:
Polecacie coś ziołowego? Jak do tej pory najbardziej smakowało mi ziołowe Pajarito.
Bo ziołowe Pajarito jest najlepsze :) Uwielbiam je latem na zimno. Zbyt wielu ziołowych nie piłem, wolę naturalsy, ale niezła była zielona Amanda. Mało mięty, więc czuć i ziółka, i yerbę. CBSe Regularis też jest fajna, słodkawa, trochę rumiankowa, można pić wieczorem, bo mocy nie ma za wiele.
Są jednak yerby, które same w sobie mają nieco ziołowy smak, jak na przykład urugwajski Canarias. Ten z kolei jest bardzo mocny, ale ma fantastyczny ziołowy posmaczek. Również prawdziwe brazylijskie ervy, te oczojebnie zielone i zmielone na pył, zapewne przez małą gorycz czuć ziołowymi posmakami, a przynajmniej ja tak je odbieram.
The following user(s) said Thank You: Nitzo

Yerba Mate 5 years 7 months ago #18719

• visnia
  • visnia's Avatar
  • Zaawansowany tabacznik
  • Thank you received: 17
U mnie zestaw stoi i się kurzy. Kupiłem z groupona kiedyś CBSe ENERGIA plus dwa matero z tykwy i dwie bombille o TAKIE. Tu powstał problem, ponieważ nie lubię kiedy wraz z cieczą dostają się do ust drobinki samej yerby a lecą one przez dziurki po bokach końcówki zanurzonej w wodzie. Nie wiadomo czy to gryźć czy połykać, nic przyjemnego. Sama yerba też nie jest zbyt smaczna, jakaś taka zbyt odświeżająca, miętowa, oczekiwałem raczej czegoś cięższego od tego napoju, choć podejrzewam, że to kwestia doboru specyfiku. Może pokombinuje co z tym dalej zrobić, jakieś sugestie co do wyboru suszu?
Last Edit: 5 years 7 months ago by visnia.

Yerba Mate 5 years 7 months ago #18721

• Nitzo
  • Nitzo's Avatar
  • Redaktor serwisu
Te CBSe są dość s[ecyficzne z tego co zdążyłem zauważyć, to takie Packardsy wśród Yerb. Co do bombilli to ja mam bardziej łyżeczkową, z szerokim sitkiem, one chyba najlepiej filtrują. Możesz przymocować do sitka filtr do kawy/woreczek po herbacie. Powinno pomóc.

Ja polecam Rosamonte, Cruz de Malta, Pajarito, zwłaszcza Cruz jest cięższy (zarówno czerwona jak i biała są dobre). Te są cięższe od CBSe. Jeszcze są takie z konikiem polnym, nie pamiętam nazwy i nie mogę znaleźć, one są takie bardziej a'la Kownoer, sianowate, słone.
The following user(s) said Thank You: visnia

Yerba Mate 5 years 7 months ago #18724

• Tomaszb
  • Tomaszb's Avatar
  • Tabacznik
visnia wrote:
U mnie zestaw stoi i się kurzy. Kupiłem z groupona kiedyś CBSe ENERGIA plus dwa matero z tykwy i dwie bombille o TAKIE. Tu powstał problem, ponieważ nie lubię kiedy wraz z cieczą dostają się do ust drobinki samej yerby a lecą one przez dziurki po bokach końcówki zanurzonej w wodzie.
To całkiem przyzwoita bombilla. Przy odpowiednim posługiwaniu się nie powinno nic lecieć. Poczytaj o umieszczaniu bombilli w naczynku, wbrew pozorom nieodpowiednie włożenie czy np. mieszanie nią brei powoduje natychmiastowe zatkanie lub przedostawanie się fusów.

Jeśli lubisz aromaty w rodzaju Gekacheltera czy Latakii, proponuję La Merced Barbacua. Fajny grillik :) W ogóle wszystkie La Mercedy są bardzo szlachetne. A do przyzwyczajania się to może rzeczywiście najlepsza będzie Rosamonte elaborada, jest dość przyjazna. Zaczynałem od niej, dobrze wspominam ten proces i zawsze mam ją w spiżarni. Union Suave też może być dobra na początek. Yerbotwardziele powiedzą, że to nie yerba, bo nie kopie, ale ma bardzo przyjemny, przypalano-orzechowy posmak i stosunkowo niewiele goryczki. Trzeba tu jednak powiedzieć otwarcie, że yerbę albo się lubi, albo nie, gatunek ma wtórne znaczenie. Jeśli ci smakuje, wypijesz każdą, a jak nie, to i najlżejsza będzie gorzka i śmierdząca. Ja po pierwszym łyku myślałem, że nie dobiegnę do kibla, ale byłem twardy i po jakichś dwóch tygodniach codziennych męczarni poczułem to coś. Teraz kawa może nie istnieć, wydaje mi się taka oczywista. Jak z tabaką, każdy ma inny smak i co innego lubi.

Ta z konikiem polnym to Kraus. Fajne sianko ;)

Yerba Mate 5 years 7 months ago #18729

• visnia
  • visnia's Avatar
  • Zaawansowany tabacznik
  • Thank you received: 17
@Tomaszb tak, nie mieszam nigdy bombilla, staram sie tez zeby lezala na dnie i nie miała zbytnio styku z, jak to nazwałeś, breją która unosi się na powierzchni ale zawsze coś się przedostanie. szczególnie przez szparki które nie są dokładnie zaklepane gdzie sitko łączy się z rurką. G oraz Latakie od molensa czy PG próbowałem i sobie chwalę.

Propozycje ciekawe, kupujesz w Białymstoku czy może raczej na alledrogo? Jak na razie znalazłem tylko jeden sklep na Piłsudskiego, ale ceny są wyższe niż na aukcji z wysyłką i odbiorem w paczkomacie pod domem :O (mowa tutaj o wspomnianej przez @Nitzo Cruz de Malta). Szukam czegoś w miarę możliwości bez mięty i zbytnich wydziwiań z ziołami, jak to jest w przypadku obecnej CBSe, którą właśnie piję. Rosamonte faktycznie jest polecana najczęściej zaraz obok Pajarito, takie podstawy, chodzi właśnie o to, żeby nie wyrzucić pieniędzy w błoto, aczkolwiek Wasze propozycje bardziej do mnie przemawiają :)

Jeśli chodzi o to czy się lubi, czy nie. To czuję, że jestem w stanie polubić ten smak, muszę mu dać tylko trochę czasu, tak jak z tabaką oraz mieć dobre podstawy, tak jak z redbulla nie skacze się od razu na Viking Browna :)

Yerba Mate 5 years 7 months ago #18737

• Tomaszb
  • Tomaszb's Avatar
  • Tabacznik
Aaa, to takie buty, wadliwa bombilla... Czym prędzej ją zmień albo reklamuj, fusy w ustach potrafią zobrzydzić dobry napój.

W stacjonarnych - never! Ceny potrafią być dwa razy wyższe, niż na Allegro. Pierwszy swój zakup zrobiłem w stacjonarnym za 65 zł. Potem policzyłem, że gdybym skorzystał z usług Allegro, za identyczny zestaw zapłaciłbym ok. 40 zł wliczając przesyłkę. Zazwyczaj kupuję u Stabilobossa - to allegrowa oferta Yerbamarketu, tylko ze znacznie lepszymi cenami. Kiedyś miałem więcej ulubionych z lepszymi cenami, ale w tej branży sprzedawcom zdarza się zniknąć z rynku.

Yerba Mate 5 years 7 months ago #18745

• Alaundo
  • Alaundo's Avatar
  • Miłośnik tabaki
  • Thank you received: 71
Chciałbym spróbować yerby ale nie wiem czy mi posmakuje. Czy mogę to zrobić bez inwestowania w bombillę i matero, czy jednak są one niezbędne? Same smaki, o których pisaliście, to kwestia drugorzędna.

Yerba Mate 5 years 7 months ago #18746

• Nitzo
  • Nitzo's Avatar
  • Redaktor serwisu
Matero jest zbędne, można pić w kubku albo w małym naczynku. Bombilla jest niemal konieczna, jest sposób żeby spróbować Yerby bez niej- można wykorzystać rurkę i przymocować do niej filtr do kawy/woreczek po herbacie, dzięki temu nie nalecą fusy do buzi, nie wiem jak z przytykaniem.

Są też Yerby instant, zaparzane jak herbata, nie piłem ich, więc nie wiem czy smakują jak Yerba. Piłem napój chłodzący o smaku Yerby, w niektórych knajpach, bufetach, kawiarniach mają coś takiego. Smak jest dość podobny, ale dużo słabszy i są dodane aromaty których nie ma w yerbie.
The following user(s) said Thank You: Alaundo

Yerba Mate 5 years 6 months ago #19199

• Anapolon
  • Anapolon's Avatar
  • Miłośnik tabaki
visnia wrote:
U mnie zestaw stoi i się kurzy. Kupiłem z groupona kiedyś CBSe ENERGIA plus dwa matero z tykwy i dwie bombille o TAKIE. Tu powstał problem, ponieważ nie lubię kiedy wraz z cieczą dostają się do ust drobinki samej yerby a lecą one przez dziurki po bokach końcówki zanurzonej w wodzie. Nie wiadomo czy to gryźć czy połykać, nic przyjemnego. Sama yerba też nie jest zbyt smaczna, jakaś taka zbyt odświeżająca, miętowa, oczekiwałem raczej czegoś cięższego od tego napoju, choć podejrzewam, że to kwestia doboru specyfiku. Może pokombinuje co z tym dalej zrobić, jakieś sugestie co do wyboru suszu?

Mi zaś smakuje ta herbata, fakt na początku smak jest dziwny ale z czasem człowiek się przyzwyczaja, bardzo ładnie pachnie. Bardzo dobra do picia również na zimno. Być może suszone skórki cytryny zmieniły by jej smak, bardzo prosto je zrobić: po sparzeniu lub dokładnym umyciu cytryny, skrobiemy skórkę zesterem lub nożykiem do obierania warzyw i pozostawiamy do ususzenia, skórka daje świetny smak.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.246 seconds