redakcja@top25snuff.com
gg: 5100723
fbde5237d004e87f1b284f362bfe6a35.jpg

Szczegóły recenzji

 
Kendal Brown
Samuel Gawith
by Administrator     Wrzesień 24, 2009    
Ocena ogólna 
 
5.0
Ocena smaku 
 
5.0
Ocena opakowania 
 
5.0

Wytrawna z Kendal

W swoich ostatnich recenzjach Raginis porównywała tabaki do win. Przystępując do zrecenzowania Kendal Brown od Samuela Gawitha chciałbym pozostać przy tej paraleli. Ale po kolei.

Tabakiera jest typowa dla SG jednak suwak chodzi bardziej opornie niż w tych produkowanych przez Bernarda. Suwaczek pozwala na regulację wielkości otworu a jest to istotne, ponieważ tabaka jest sypka i czasem może wysypać się jej zbyt dużo. W dotychczasowej praktyce przekonałem się, że małe szczypty KB smakują lepiej. Czerwono-błękitna etykieta jest równie konserwatywna jak sama tabaka. Widnieje na niej nazwa firmy, portret założyciela, nazwa blendu oraz określenie "Genuine English Snuff". Jednak na samym dole pojawiła się odrobina nowoczesności, drobnym drukiem wypisany adres strony internetowej producenta.

Ta prosta tabakiera skrywa w sobie niebanalny i trudny do opisania tytoniowy proszek o równie oryginalnym aromacie. Tak jak ziemia ma w sobie zarówno ziarna piasku, fragmenty roślin i części ilaste tak też Kendal Brown zawiera grubsze grudki (zbity pył), pojedyncze nierówne odłamki i włókna oraz tytoniowy pył. Rozsypuję odrobinę na białym papierze i rozcieram tabakę palcem. Chrzęści jak poddana podobnej analizie grudka ziemi. Teraz wyraźnie widać kolor. Ciemnobrązowy z jaśniejszymi i ciemniejszymi elementami. Zastanawiam się nad opisaniem wilgotności i pozostanę przy porównaniu do gleby, która nawet gdy wydaje się sucha ma w sobie wilgoć. Wysypując Kendal Brown z tabakiery można by pomyśleć, że jest to tabaka sucha ale po roztarciu w palcach stwierdzam, że wilgotność jest trochę poniżej średniej a wspomniana sypkość jest pochodną nierównego zmielenia a nie suchości. Tak, ta tabaka już w swojej formie broni się przed nudą i pospolitością.

Wącham otwartą tabakierkę i wyraźnie wyczuwam surowy aromat tytoniu, przypominający nieco zapach starych drewnianych budynków. Warsztatu stolarskiego albo drewnianej szopy, w której pod dachem wiszą dawno wysuszone zioła (ale to przecież tytoń!). Zażywam odrobinę tabaki i od razu zaczyna mnie kręcić w nosie i lekko szczypać. Inni recenzenci twierdzili, że zawarta jest w niej kamfora. Nie czuję jednak zapachu znanego z rozgrzewających maści a jedynie lekkie ciepło mogące dowodzić obecności kamfory. Smakiem przewodnim Kendal Brown jest tytoń ale nie jest to delikatny i słodkawy tytoń, ani też sianowaty i ulotny, nie jest on w końcu ciężki jak w schmalzlerach. Szukam odpowiedniego słowa i z pomocą przychodzi mi właśnie porównanie do win. Kendal Brown wśród tabak jest tym czym odmiana Syrah (Shiraz) wśród win. Jest w nim pewna wytrawność i ostrość. Kendal Brown jest jak czerwone, wytrawne wino Shiraz leżakowane w dębowej beczce – o złożonym i pikantnym smaku, wyraźnie garbnikowe z lekką kwasowością. Czasami, gdy zażywałem tą tabakę na świeżym i wilgotnym powietrzu, wyczuwałem w jej smaku odrobinę słodkości i cytrusową kwasowość. To by odpowiadało temu jak jest opisana na stronie producenta.

Zajrzyjmy do Internetu i sprawdźmy jak opisuje Kendal Brown sam producent. Zmielenie – grube, wilgotność – wilgotna, kolor ciemny, aromat – "light citrus". Jest też zaznaczone, że jest to pojedynczy "snuff" a nie mieszanka jak w KB Special i Original KB.

Kendal Brown z wytwórni Samuela Gawitha z Kendal jest tabaką oryginalną, konserwatywną i męską. Dlaczego "męska"? Bo prawdziwy mężczyzna stawia wymagania, przede wszystkim sobie. Chcąc obcować z Kendal Brown tabacznik musi mieć w sobie cierpliwość, wnikliwość i zawziętość. To nie jest tabaka dla początkujących ani dla miłośników owocówek. Nie jest tak "oczywista" w smaku przy pierwszym zażyciu jak wszystkie nowoczesne tabako-słodycze. Jest trudna w odbiorze i w opisaniu. Nie każdy będzie potrafił ją docenić. Mnie ta tabaka zachwyciła i wciąż się jej uczę. Może kiedyś należycie docenię a na razie daję 5/5.

Podsumowanie o tabace

Zalety tabaki
- Doskonały tytoń
- Złożoność smaku
- Niebanalna forma
- Trudna w odbiorze
- Nie dla początkujących
Minusy Tabaki
- Nie dla początkujących
Czy ta recenzja była dla Ciebie pomocna? 

Komentarze

 
 
Sortowanie 
 
To write a comment please register or